valami könnyű: hummus (csicseriborsó krém)
a hummus egy krémes állígú közel-keleti étel, melyet csicseriborsóból és szezámmagból olivaolaj, fokhagyma és citromlé hozzáadásával készítenek. (hummus = csicseriborsó, tahini = szezámmag). a hummust alkotó növényeket évezredek óta termesztik a világ különféle tájain, az viszont, hogy receptje mikor keletkezett, nem tisztázott. az első hitelt érdemlő utalások a 18. századi Damaszkuszból származnak.
a hummust gyakran fogyasztják előételként lapos pita kenyérrel mártogatva, olivaolajjal, citromlével és fűszerekkel (petrezselyemzöldje, pirospaprika, chili, római kömény) ízesítve. különféle feltéteket is fogyasztanak hozzá, pl: pirított hagyma, fenyőmag, gomba, paradicsomos, korianderes, paprikás vagy olivás szószok.
kedvelt összetevője az utcai falafel árusok szendvicseinek, de gyakori kísérője salátáknak, csirke, hal és zöldség ételeknek is. hidegen, melegen egyaránt fogyasztják. alapanyagainak köszönhetően rendkívül tápláló étel. kenyérrel fogyasztva teljes értékű fehérjeforrás, bővelkedik kis glikémiás indexű. lassan felszívódó szénhidrátokban és előnyös élettani hatású telítetlen zsírsavakban. emellett sok kalciumot, magnéziumot, cinket, vasat, mangánt, rezet, E vitamint és B vitaminokat tartalmaz. rosttartalma is jelentős.
mind a csicseriborsó, mind pedig a szezámmag előnyös hatással van a vér koleszterin és lipidszintjére, rostjaik pedig segíthetnek megelőzni a cukorbetegséget. a szezámolaj egyes összetevői (lignánok) hatékonynak bizonyiltak egyes rákfajták megelőzésében, sőt kezelésében is.
(wikipédia)
a receptet a fanan és a nosalty oldalakon is megtaláljátok.
hummus
hozzávalók:
1 pohár csicseriborsó
fél pohár tahini (szezámmag krém)
1 citrom leve
2 gerezd fokhagyma (közepes nagyságúak)
1 csapott mokkás kanál szódabikarbóna az áztatáshoz
0,5 csapott mokkáskanál szódabikarbóna a főzéshez
só, oliva olaj, petrezselyem
tahini
hozzávalók:
100 g szezámmag
1 ferezd fokhagyma
2 evőkanál olivaolaj
víz, só
- a szezámmagot serpenyőben aranyszínűre pirítjuk. (olaj nélkül!!!) óvatosan kell vele bánni, mert gyorsan megéghet. rázogassuk a serpenyőt, vagy sűrűn kevergessük. kb 2 perc alatt kész!
- hagyjuk kihűlni és daráljuk le, vagy mozsárban őröljünk belőle lisztet.
- botmixerrel turmixoljuk össze a szezám-lisztet fokhagymával, sóval olivaolajjal. ezután apránként adjunk hozzá annyi vizet, hogy paszta állagú legyen. (kb 0,5 dl víz)
ha egy pohár joghurthoz hozákeverünk 2-3 tk tahini-t, akkor máris készen van egy nagyon finom salátaöntet. nagyon intenzív az íze!
hummus
- áztassuk a tisztított és többszörösen átmosott borsót szódabikarbónás vízbe egy éjszakára, míg a szemek kétszeresükre nem duzzadnak.
- mossuk át a borsót és főzzük sótlan, szódabikarbónás vízben 1-1,5 órán át, nagyon puhára. közben egyszer cseréljük le a főzővizet (utána én nem tettem bele újra szódabikarbónát) és vegyük ki a levált borsóhéjakat.
- ha kész hagyjuk hűlni. (én a vízben hagytam, amíg teljesen kihűlt)
- szűrjük le és tegyük félre a főzővizet.
- egy kicsit pepecselős, de én kiszedtem a borsóhéjakat, ez elvileg nem feltétlenül szükséges.
- botmixerrel daráljuk le a borsót a többi hozzávalóval.
- ha szükséges, a főzővízzel tudjuk hígítani, később sűrűsödni fog egy picit.
mártogatósnak, szendvicsekbe vagy köretként is remek.
jó étvágyat!